ROX3SJ56K
Mfr.Part #
ROX3SJ56K
Description
RES 56K OHM 5% 3W AXIAL
Stock
250
In Stock :
250
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ELV :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Series :
ROX, Neohm
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating :
3W
Pbfree Code :
yes
Mount :
Axial, Through Hole
Number of Resistors :
1
Construction :
Axial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
56kOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
Lead Length :
28mm
Published :
2001
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
5.5mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm