ROX3SJ560K
Mfr.Part #
ROX3SJ560K
Description
RES 560K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ROX, Neohm
Lead Diameter :
0.7 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
560kOhm
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
18 Weeks
Construction :
Flameproof
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
3W
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Datasheets
ROX3SJ560K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ560K
FIXED RESISTOR, 560kOhm, 3W, Metal Oxide Film,