ROX3SJ4K7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SJ4K7
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
3W
Tolerance :
±5%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Lead Length :
28mm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Radiation Hardening :
No
Diameter :
5.5mm
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Package / Case :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Mount :
Axial, Through Hole
ELV :
Compliant
Number of Terminations :
2
Construction :
Flameproof
Voltage - Rated DC :
350V
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated :
350V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
4.7kOhm
Military Standard :
Not
Series :
ROX, Neohm
Composition :
Metal Oxide Film
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
ROX3SJ4K7
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ4K7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, Metal Oxide Film,