ROX3SJ47K
Mfr.Part #
ROX3SJ47K
Description
RES 47K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Mount :
Axial, Through Hole
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Power Rating :
3W
Voltage - Rated :
350V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Diameter :
5.5mm
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Construction :
Metal Oxide Film
Lead Length :
28mm
Number of Resistors :
1
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
47kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
ROX, Neohm
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ROX3SJ47K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ47K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47kOhm, Metal Oxide Film,