ROX3SJ470K
Mfr.Part #
ROX3SJ470K
Description
RES 470K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Material Finish :
Blue Anodized
Resistance :
470 kΩ
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Power (Watts) :
3W
Mounting Style :
PCB Mount
Max Operating Temperature :
235 °C
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
Shape :
Square, Fins
Lead/Base Style :
Axial
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Status :
Active
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package Cooled :
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
8.76°C/W @ 100 LFM
Attachment Method :
Push Pin
Power Rating :
3 W
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Length :
1.181 (30.00mm)
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Length :
16mm
Subcategory :
Resistors
Max Power Dissipation :
3 W
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
Series :
pushPIN™
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Tolerance :
5 %
Thermal Resistance @ Natural :
Voltage Rating (DC) :
350 V
Failure Rate :
1
Resistance Tolerance :
± 5%
Technology :
Metal Oxide
Type :
Top Mount
Product Width :
Width :
1.181 (30.00mm)
Base Product Number :
ROX3
Number of Pins :
2
Termination :
Composition :
Metal Oxide, Power resistor
Supplier Device Package :
Material :
Aluminum
Power Dissipation @ Temperature Rise :
RoHS :
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
TE Connectivity
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Qualification :
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating :
350 V
Termination Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Compliant
Height Off Base (Height of Fin) :
1.181 (30.00mm)
Datasheets
ROX3SJ470K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ470K
Axial, Through Hole Flame Proof, 470 kΩ, 3W, Metal Oxide, Power resistor,