ROX3SJ3K9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SJ3K9
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.9K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
350V
ELV :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
3.9kohm
Pbfree Code :
yes
Number of Resistors :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Composition :
Metal Oxide Film
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Published :
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
5.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
Not
Construction :
Flameproof
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
28mm
Voltage - Rated :
350V
Series :
ROX, Neohm
Datasheets
ROX3SJ3K9
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ3K9
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.9kOhm, Metal Oxide Film,