ROX3SJ3K3
Mfr.Part #
ROX3SJ3K3
Description
RES 3.3K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Voltage Rating (DC) :
350 V
Product Width :
Radiation Hardening :
No
Termination :
Axial
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Package / Case :
Number of Pins :
2
Technology :
Metal Oxide
Lead/Base Style :
Type :
Metal Oxide
Product Length :
16
Power Rating(s) :
3(W)
ELV :
Compliant
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Product Status :
Active
Resistance Tolerance :
5
Military Standard :
Not Required
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
3W
Flame-Proof Support :
yes
Number of Terminals :
Resistance :
3.3 kOhm
Width :
16 mm
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Length :
16 mm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Base Product Number :
ROX3
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Power Dissipation :
3 W
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Tolerance (+ or -) :
5%
Max Operating Temperature :
235 °C
Lead Length :
28 mm
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Schedule B :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Power Rating :
3.0000 W
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
REACH SVHC :
No SVHC
ROX, Neohm
TE Connectivity
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Ammo
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Voltage Rating :
350 V
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Length (mm) :
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Product Height (mm) :
Mount :
Axial, Through Hole
Case Style :
Conformal Coated
Mounting Style :
PCB Mount
Diameter :
5.5 mm
Tolerance :
±5%
Construction :
Cylindrical
Number of Resistors :
1
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Qualification :
Failure Rate :
Not Required
RoHS :
Compliant
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Datasheets
ROX3SJ3K3
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ3K3
Axial, Through Hole Flame Proof, 3.3 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,