ROX3SJ390R
Mfr.Part #
ROX3SJ390R
Description
RES 390 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
Not
Resistance :
390ohm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
5.5mm
Series :
ROX, Neohm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
28mm
Composition :
Metal Oxide Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Flameproof
Voltage - Rated DC :
350V
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Resistors :
1
Published :
Voltage - Rated :
350V
Number of Terminations :
2
ELV :
Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Package / Case :
Axial
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
ROX3SJ390R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ390R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, Metal Oxide Film,