ROX3SJ390K
Mfr.Part #
ROX3SJ390K
Description
RES 390K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
3W
Resistance :
390kOhm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Flameproof
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Feature :
Metal Oxide Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
ROX, Neohm
Lead Diameter :
0.7 mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
Datasheets
ROX3SJ390K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ390K
FIXED RESISTOR, 390kOhm, 3W, Metal Oxide Film,