ROX3SJ36K
Mfr.Part #
ROX3SJ36K
Description
RES 36K OHM 5% 3W AXIAL
Resistance :
36kOhm
Tolerance :
±5%
Series :
ROX, Neohm
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Published :
Composition :
Metal Oxide Film
Lead Diameter :
0.7 mm
Working Voltage :
350V
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
3W
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
ROX3SJ36K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ36K
FIXED RESISTOR, 36kOhm, 3W, Metal Oxide Film,