ROX3SJ330K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SJ330K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 330K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
3W
Diameter :
5.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
350V
Series :
ROX, Neohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±5%
Composition :
Metal Oxide Film
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Flameproof
JESD-609 Code :
e3
ELV :
Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
330kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Resistors :
1
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
ROX3SJ330K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ330K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 330kOhm, Metal Oxide Film,