ROX3SJ2R7
Mfr.Part #
ROX3SJ2R7
Description
RES 2.7 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Style :
Panel
Product Length (mm) :
16(mm)
Contact Gender :
Without Socket Contacts
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Voltage Rating :
350V
Packaging :
Ammo
Qualification :
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Not Required
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Number of Positions :
8 Position
Subcategory :
Circular Connectors
Tolerance (+ or -) :
5%
Power Rating :
3W
Shell Plating :
Cadmium
Composition :
Metal Oxide Film
Termination Style :
Crimp
Flame-Proof Support :
yes
Temperature Coefficient :
±200(ppm/°C)
Contact Plating :
Gold
RoHS :
N
Product Status :
Active
Lead Diameter :
0.7 mm
Package / Case :
Axial
Features :
Tolerance :
±5%
Brand :
Amphenol Aerospace
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Tradename :
Series :
D38999 III
Length :
16 mm
Resistance Tolerance :
± 5%
Product Height (mm) :
Shell Size :
12
Resistance :
2.7(ohm)
Height - Seated (Max) :
Case Style :
Conformal Coated
Shell Style :
Wall Mount
Type :
Metal Oxide
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Power Rating(s) :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Angle :
Straight
Mating Style :
Bayonet
Resistor Type :
FLAME PROOF
Product :
Receptacles
Product Length :
16mm
Product Width :
Amphenol
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Construction :
Cylindrical
Military Standard :
Not Required
Supplier Device Package :
Technology :
Metal Oxide
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Diameter :
5.5 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Base Product Number :
ROX3
Datasheets
ROX3SJ2R7
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ2R7
Flame Proof, 2.7(ohm), 3W, Metal Oxide Film,