ROX3SJ2R2
Mfr.Part #
ROX3SJ2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 3W AXIAL
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
3W
Series :
ROX, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Oxide Film
Voltage - Rated :
350V
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Published :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Power Dissipation :
3W
Number of Resistors :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
2.2Ohm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
3W
ELV :
Compliant
Construction :
Flameproof
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated DC :
350V
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
5.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
ROX3SJ2R2
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ2R2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, Metal Oxide Film,