ROX3SJ2K7
Mfr.Part #
ROX3SJ2K7
Description
RES 2.7K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS :
Details
Diameter :
5.5 mm
Resistor Type :
Power/Flame Proof
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Resistance :
2.7 kOhm
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Length :
16
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Technology :
Metal Oxide
Series :
ROX, Neohm
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
350V
TE Connectivity
Qualification :
Product Width :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Product Status :
Active
Power Rating :
3.0000 W
Number of Terminations :
2
Termination Style :
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
ROX3
Length :
16 mm
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Power (Watts) :
3W
Height - Seated (Max) :
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Resistance Tolerance :
5
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
ROX3SJ2K7
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ2K7
Power/Flame Proof, 2.7 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,