ROX3SJ270R
Mfr.Part #
ROX3SJ270R
Description
RES 270 OHM 5% 3W AXIAL
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±5%
Product Width :
Product Length :
16mm
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height - Seated (Max) :
Diameter :
5.5 mm
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
RoHS :
Details
Voltage Rating :
350V
Mounting Style :
PCB Mount
Resistor Type :
FLAME PROOF
Technology :
Metal Oxide
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Termination Style :
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Qualification :
Power (Watts) :
3W
Resistance Tolerance :
± 5%
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Base Product Number :
ROX3
Series :
ROX, Neohm
Product Status :
Active
TE Connectivity
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Metal Oxide Film
Length :
16 mm
Resistance :
270 Ohms
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Datasheets
ROX3SJ270R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ270R
Flame Proof, 270 Ohms, 3W, Metal Oxide Film,