ROX3SJ22R
Mfr.Part #
ROX3SJ22R
Description
RES 22 OHM 5% 3W AXIAL
Stock
235
In Stock :
235
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Published :
2007
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Number of Resistors :
1
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
5.5mm
Series :
ROX, Neohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
350V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Lead Length :
28mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
22Ohm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Construction :
Flameproof
ELV :
Compliant
Composition :
Metal Oxide Film
Voltage - Rated DC :
350V
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ROX3SJ22R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ22R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 22Ohm, Metal Oxide Film,