ROX3SJ22K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SJ22K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead/Base Style :
Axial
Voltage Rating :
350V
Product Status :
Active
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Length :
16 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Mount :
Axial, Through Hole
Max Operating Temperature :
235 °C
Termination :
Number of Terminals :
2
Max Power Dissipation :
3 W
Interfaces :
SCI/SPI
Flame-Proof Support :
yes
Case Style :
Conformal Coated
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
REACH SVHC :
No SVHC
Base Product Number :
ROX3
Product Length :
16
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Voltage Rating (DC) :
350 V
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Number of Resistors :
1
RoHS :
Compliant
Series :
ROX, Neohm
Resistor Type :
Power/Flame Proof
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Program Memory Size :
48 kB
Qualification :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Lead Length :
28 mm
Power Rating(s) :
3(W)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Number of Pins :
2
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Diameter :
5.5 mm
Tolerance (+ or -) :
5%
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Resistance Tolerance :
Data Bus Width :
16 bit
Power (Watts) :
3W
Device Core :
S12
Min Operating Temperature :
-55 °C
Construction :
Cylindrical
Width :
16 mm
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Technology :
Metal Oxide
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Supplier Device Package :
Composition :
Metal Oxide Film
Package / Case :
Termination Style :
TE Connectivity
ELV :
Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
Product Height (mm) :
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
3.0000 W
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Type :
Metal Oxide
Product Length (mm) :
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Radiation Hardening :
No
Resistance :
22 kOhm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Width :
Military Standard :
Not Required
Datasheets
ROX3SJ22K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ22K
Axial, Through Hole Power/Flame Proof, 22 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,