ROX3SJ220K
Mfr.Part #
ROX3SJ220K
Description
RES 220K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
5.5mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Axial, Through Hole
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Resistance :
220kOhm
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series :
ROX, Neohm
ELV :
Compliant
Military Standard :
Not
Number of Resistors :
1
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
3W
Voltage - Rated DC :
350V
Composition :
Metal Oxide Film
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Construction :
Flameproof
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Datasheets
ROX3SJ220K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ220K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 220kOhm, Metal Oxide Film,