ROX3SJ20K
Mfr.Part #
ROX3SJ20K
Description
RES 20K OHM 5% 3W AXIAL
2
Number of Resistors :
1
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated :
350V
Radiation Hardening :
No
Series :
ROX, Neohm
Construction :
Flameproof
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
5.5mm
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Metal Oxide Film
ELV :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Power Rating :
3W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
20kohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Datasheets
ROX3SJ20K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ20K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, Metal Oxide Film,