ROX3SJ1R5
Mfr.Part #
ROX3SJ1R5
Description
RES 1.5 OHM 5% 3W AXIAL
Diameter :
5.5 mm
Series :
ROX, Neohm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
RoHS :
Details
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Power Rating :
3W
Base Product Number :
ROX3
Voltage Rating :
350V
Length :
16 mm
TE Connectivity
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Product Length :
16mm
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Resistance Tolerance :
± 5%
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
1.5 Ohms
Packaging :
Bulk
Qualification :
Technology :
Metal Oxide
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Tolerance :
±5%
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Package / Case :
Product Width :
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Termination Style :
Datasheets
ROX3SJ1R5
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ1R5
Flame Proof, 1.5 Ohms, 3W, Metal Oxide Film,