ROX3SJ1R0
Mfr.Part #
ROX3SJ1R0
Description
RES 1 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Oxide Film
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated :
350V
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
Number of Resistors :
1
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1Ohm
Max Power Dissipation :
3W
ELV :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Flameproof
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
ROX, Neohm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
3W
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
5.5mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
ROX3SJ1R0
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ1R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1Ohm, Metal Oxide Film,