ROX3SJ1K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SJ1K5
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
1.5kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
350V
ELV :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
28mm
Mount :
Axial, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Diameter :
5.5mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Construction :
Flameproof
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Voltage - Rated :
350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
ROX, Neohm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
3W
Military Standard :
Not
Composition :
Metal Oxide Film
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Number of Resistors :
1
Published :
Datasheets
ROX3SJ1K5
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ1K5
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, Metal Oxide Film,