ROX3SJ1K2
Mfr.Part #
ROX3SJ1K2
Description
RES 1.2K OHM 5% 3W AXIAL
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Lead Length :
28mm
Published :
Series :
ROX, Neohm
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
350V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Number of Resistors :
1
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
ELV :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Flameproof
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
5.5mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
1.2kOhm
Composition :
Metal Oxide Film
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
ROX3SJ1K2
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ1K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, Metal Oxide Film,