ROX3SJ180R
Mfr.Part #
ROX3SJ180R
Description
RES 180 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Pitch :
20mm
Mount :
Axial, Through Hole
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Resistance :
180Ohm
ELV :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
700 µm
Composition :
Metal Oxide Film
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Military Standard :
Not
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Diameter :
5.5mm
Series :
ROX, Neohm
Number of Resistors :
1
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Lead Length :
28mm
Voltage - Rated :
350V
Construction :
Flameproof
Voltage - Rated DC :
350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ROX3SJ180R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ180R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 180Ohm, Metal Oxide Film,