ROX3SJ180K
Mfr.Part #
ROX3SJ180K
Description
RES 180K OHM 5% 3W AXIAL
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
16 mm
Base Product Number :
ROX3
Resistance Tolerance :
5
Height - Seated (Max) :
Composition :
Metal Oxide Film
TE Connectivity
Resistance :
180 kOhm
RoHS :
Details
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Technology :
Metal Oxide
Tolerance :
±5%
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
5.5 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Length :
16
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Termination Style :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Voltage Rating :
350V
Product Status :
Active
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Number of Terminations :
2
Qualification :
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Product Width :
Series :
ROX, Neohm
Power Rating :
3.0000 W
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
3W
Datasheets
ROX3SJ180K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ180K
Flame Proof, 180 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,