ROX3SJ15R
Mfr.Part #
ROX3SJ15R
Description
RES 15 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Rated DC :
350V
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Resistors :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
Resistance :
15Ohm
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating :
3W
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
5.5mm
ELV :
Compliant
Series :
ROX, Neohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Metal Oxide Film
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Length :
28mm
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Construction :
Flameproof
Military Standard :
Not
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C