ROX3SJ150K
Mfr.Part #
ROX3SJ150K
Description
RES 150K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Failure Rate :
Series :
ROX3S
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Power Rating :
3.0000 W
Supplier Device Package :
Axial
Product Width :
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Height - Seated (Max) :
Capacitance Tolerance :
10%
Voltage Rating :
350V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Length :
21.03 mm
Capacitance :
330 uF
Base Product Number :
ROX3
Resistance :
150 kOhm
Product Status :
Active
ESR :
1 MOhm
Technology :
Metal Oxide
Qualification :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Resistor Type :
FLAME PROOF
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Tolerance :
±5%
Ripple Current :
2300 mA
Package / Case :
Power (Watts) :
3W
Resistance Tolerance :
5
Datasheets
ROX3SJ150K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ150K
Flame Proof, 150 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,