ROX3SJ12R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SJ12R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Resistors :
1
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Length :
28mm
Diameter :
5.5mm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ELV :
Compliant
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Construction :
Flameproof
Package / Case :
Axial
Resistance :
12Ohm
Power Rating :
3W
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Series :
ROX, Neohm
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Metal Oxide Film
Voltage - Rated DC :
350V
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
ROX3SJ12R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ12R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 12Ohm, Metal Oxide Film,