ROX3SJ100R
Mfr.Part #
ROX3SJ100R
Description
RES 100 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Case Style :
Epoxy Resin
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
235 °C
Power (Watts) :
3W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Base Product Number :
ROX3
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Technology :
Metal Oxide
Military Standard :
Not Required
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Min Operating Temperature :
-55 °C
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Type :
Metal Oxide
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
Axial
Termination Style :
Number of Resistors :
1
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Diameter :
5.5 mm
Voltage Rating (DC) :
350 V
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Features :
Resistance :
100
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Product Length (mm) :
16(mm)
Packaging :
Ammo
Resistance Tolerance :
5
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Number of Terminals :
2
Voltage Rating :
350 V
Lead Length :
28 mm
RoHS :
Compliant
Lead/Base Style :
Tolerance :
5 %
Supplier Device Package :
Resistor Type :
Power/Flame Proof
Subcategory :
Resistors
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Product Height (mm) :
Power Rating(s) :
3(W)
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Series :
ROX3S
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
TE Connectivity
Width :
16 mm
Flame-Proof Support :
yes
Qualification :
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Power Rating :
3.0000 W
Mount :
Axial, Through Hole
ELV :
Compliant
Product Length :
16 mm
Failure Rate :
Not Required
Product Width :
Number of Pins :
Termination :
Schedule B :
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Oxide, Power resistor
Length :
16 mm
Max Power Dissipation :
3 W
Height - Seated (Max) :
Construction :
Cylindrical
Datasheets
ROX3SJ100R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ100R
Axial, Through Hole Power/Flame Proof, 100, 3W, Metal Oxide, Power resistor,