ROX3SG1R2
Mfr.Part #
ROX3SG1R2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2 OHM 2% 3W AXIAL
Stock
434
In Stock :
434
Resistance :
1.2Ohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Pbfree Code :
Not Applicable
Mount :
Axial, Through Hole
Package / Case :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
3W
Series :
ROX, Neohm
Voltage - Rated :
350V
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Diameter :
5.5mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Published :
2007
Datasheets
ROX3SG1R2
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SG1R2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, Metal Oxide Film,