ROX3SG150K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SG150K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 150K OHM 2% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
ELV :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Series :
ROX, Neohm
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
0.7 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Metal Oxide Film
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Power Rating :
2W
Number of Resistors :
1
Power (Watts) :
3W
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±2%
Radiation Hardening :
No
Resistance :
150kOhm
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
350V
Number of Terminations :
2
Construction :
Flameproof
Lead/Base Style :
Axial
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
ROX3SG150K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SG150K
FIXED RESISTOR, 150kOhm, 3W, Metal Oxide Film,