RN731ETTP1001F25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731ETTP1001F25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1% 1/16W 0402
Stock
914
In Stock :
914
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RN73
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
1kOhm
Working Voltage :
50V
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731ETTP1001F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP1001F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C