RL1220T-R010-J
Mfr.Part #
RL1220T-R010-J
Manufacturer
Susumu
Description
RES 0.01 OHM 5% 1/4W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
711.2μm
Series :
RL
Tolerance :
±5%
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Resistance :
10MOhm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
0/ +350ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W