RL0603FR-070R68L
Mfr.Part #
RL0603FR-070R68L
Description
RES 0.68 OHM 1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
REACH SVHC :
No SVHC
Working Voltage :
260mV
Series :
RL
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
Radiation Hardening :
No
Depth :
800μm
Resistance :
680mOhm
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
2
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
100V
Construction :
Chip
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RL0603FR-070R68L
YAGEO RL0603FR-070R68L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 680mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C