RHC2512FT105R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHC2512FT105R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 105 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Resistance :
105Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
2W
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
711.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RHC2512FT105R
Stackpole Electronics, Inc. RHC2512FT105R
FIXED RESISTOR RHC Series, Thick Film, 105Ohm, ±1%, -55°C~155°C