RE0402BRE072K87L
Mfr.Part #
RE0402BRE072K87L
Description
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
2.87kOhm
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RE0402BRE072K87L
YAGEO RE0402BRE072K87L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 2.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C