RCC0402330RFKED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCC0402330RFKED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RCC0402 100 330R 1% ET7 E3
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance Tolerance :
± 1%
Subcategory :
Resistors
Vishay
Product Length :
1mm
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product :
Thick Film Resistors SMD
Resistance :
330 Ohms
Failure Rate :
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
75V
Technology :
Thick Film
Power Rating :
125mW
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Brand :
Width :
0.5 mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Package :
Cut Tape (CT)
Application :
Automotive Grade
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Width :
0.5mm
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Features :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
MEDIUM POWER
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Height :
0.35 mm
Length :
1 mm
Supplier Device Package :
0402
Series :
RCC e3
Datasheets
RCC0402330RFKED
Vishay / Dale RCC0402330RFKED
Medium Power RCC e3 Series, Thick Film, 330 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C