RC1608F102CS
Mfr.Part #
RC1608F102CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
Factory Lead Time :
47 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
yes
Resistance :
1kOhm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
Chip
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Series :
RC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Published :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
800μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RC1608F102CS
Samsung Electro-Mechanics RC1608F102CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C