RC0100FR-07118KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0100FR-07118KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 118K OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Series :
RC
Height :
152.4μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
118kOhm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.03W 1/32W
Max Power Dissipation :
30mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Datasheets
RC0100FR-07118KL
YAGEO RC0100FR-07118KL
RC Series, Thick Film, 118kOhm, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C