PLTT0805Z1801AGT5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLTT0805Z1801AGT5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e4
Power Rating :
250mW
Height :
838.2μm
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Weight :
29.993795mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Series :
PLTT
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.8kOhm
Datasheets
PLTT0805Z1801AGT5
Vishay PLTT0805Z1801AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C