PLT0805Z3741LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z3741LBTS
Description
RES SMD 3.74KOHM 0.01% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
838.2μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
3.74kOhm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.01%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Datasheets
PLT0805Z3741LBTS
Vishay PLT0805Z3741LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 3.74kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C