PLT0805Z1242LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z1242LBTS
Description
RES SMD 12.4KOHM 0.01% 1/4W 0805
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Case Code (Metric) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
12.4kOhm
RECTANGULAR
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.01%
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
838.2μm
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Datasheets
PLT0805Z1242LBTS
Vishay PLT0805Z1242LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 12.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C