PLT0603Z2152LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2152LBTS
Description
RES SMD 21.5K OHM 0.15W 0603
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Max Power Dissipation :
150mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Power (Watts) :
0.15W
Packaging :
Strip
Tolerance :
±0.01%
Surface Mount
Height :
508μm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Published :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
21.5kOhm
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W