PD201FKN6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PD201FKN6
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
FRD MODULE PHASE LEG D+D 600V 20
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 mA @ 600 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 200 A
Supplier Device Package :
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Reverse Recovery Time (trr) :
110 ns
Series :
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
200A
Product Status :
Obsolete
Diode Type :
Standard
Datasheets
PD201FKN6
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C ~ 150°C Module Chassis Mount
PD201FKN6 Overview
PD201FKN6 Features
PD201FKN6 Applications
There are a lot of KYOCERA
PD201FKN6 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23