PCNM1206K4R70FST5
Mfr.Part #
PCNM1206K4R70FST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.7 OHM 1% 2W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6002mm
Resistance :
4.7Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
3.2004mm
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Magnetic, Safety
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Composition :
Thin Film
Series :
PCNM
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
457.2μm
Datasheets
PCNM1206K4R70FST5
Vishay PCNM1206K4R70FST5
PCNM Series, Thin Film, 4.7Ohms, 2W, ±1%, -55°C~155°C