PCNM1206E75R0BST5
Mfr.Part #
PCNM1206E75R0BST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 2W 1206
Stock
168
In Stock :
168
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Series :
PCNM
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
1206
Number of Terminations :
2
Resistance :
75Ohms
Width :
1.6002mm
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Magnetic, Safety
Supplier Device Package :
1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2004mm
Power (Watts) :
2W
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
457.2μm
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
PCNM1206E75R0BST5
Vishay PCNM1206E75R0BST5
PCNM Series, Thin Film, 75Ohms, 2W, ±0.1%, -55°C~155°C