PCL2224V500B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCL2224V500B
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI RND 22MM LED 24V SCREW BLOCK
Stock
123
In Stock :
123
Manufacturer :
Product Category :
Operating Supply Voltage :
24V
Lens Size :
29.50mm Dia
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Millicandela Rating :
75mcd
Wavelength - Peak :
516nm
Panel Cutout Shape :
Round
HTS Code :
Ratings :
AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
0.88 (22.30mm)
Luminous Intensity :
75 mcd
Type :
LED
Lamp Color :
Green
Viewing Angle :
110°
Lens Transparency :
Diffused
Series :
PCL22
Forward Current :
50mA
Ingress Protection :
IP65
Published :
2017
Lens Style :
Round with Flat Top
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Screw Terminal
Datasheets
PCL2224V500B
Visual Communications Company, LLC PCL2224V500B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING