PCL200-BCR
Mfr.Part #
PCL200-BCR
Description
CBI LED T-1 3/4 5MM RIGHT ANGLE
Luminous Intensity :
120.0 mcd
Color :
Red
Terminal Pitch :
2.54mm
Viewing Angle :
35°
Published :
Overall Height :
6.2mm
Current :
20mA
Series :
PCL200
Lens Type :
TINTED
Wavelength - Peak :
635nm
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Millicandela Rating :
120mcd
Datasheets
PCL200-BCR
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING