PCL200-BCA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCL200-BCA
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
CBI LED T-1 3/4 5MM RIGHT ANGLE
Manufacturer :
Product Category :
Wavelength - Peak :
583nm
Color :
Amber
Series :
PCL200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Viewing Angle :
35°
Lens Style :
Round with Domed Top
Published :
Current :
20mA
Luminous Intensity :
100.0 mcd
Millicandela Rating :
120mcd
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
2.54mm
Configuration :
Single
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Overall Height :
6.2mm
Packing Method :
Bulk
Number of Functions :
1
Lens Type :
TINTED
Datasheets
PCL200-BCA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING