PCL200C-BG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCL200C-BG
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
CBI LED T-1 3/4 5MM RIGHT ANGLE
Manufacturer :
Product Category :
Overall Height :
8.25mm
Number of Functions :
1
Lens Style :
Round with Domed Top
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Lens Type :
Diffused
Configuration :
Single
Viewing Angle :
60°
Surface Mount :
No
Series :
PCL200C
Current :
20mA
Packing Method :
Bulk
Terminal Pitch :
2.54mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Wavelength - Peak :
565nm
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Published :
Color :
Green
Millicandela Rating :
10mcd
Luminous Intensity :
10.0 mcd
Datasheets
PCL200C-BG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING